צוואות ועיזבונות

 

עריכת צוואות

 
רצונו האחרון של אדם- צוואות נפתחות במשפט: " הואיל ואין אדם יודע יום פקודתו..."
כולנו יודעים שנולדנו וכולנו יודעים שביום מן הימים ובתקווה שהמאורע יתרחש בשיבה טובה נעבור מן העולם, בתקווה רבה לעולם שכולו טוב.

לקוח שמגיע לערוך צוואה, נקרא " המצווה" וכידוע מצווה לקיים את דברי הנפטר.

כאישה מאמינה, אני רואה חובה עליונה במתן שירות מקצועי בתחום זה, ישנן צוואות פשוטות וישנן מורכבות מאוד בעיקר בפרק ב', במצב בו היורשים אינם ילדיהם המשותפים של בני הזוג, או שחלק מהילדים משותפים וחלק מפרק א'.

ישנם גם אנשים שאין להם בני זוג או ילדים, וכל רצונם הוא להשאיר אחריהם צוואה שיש בה הוראות באשר לתרומתם לגופים שונים ולעמותות שונות.

ישנם אנשים שמצויים בתהליך גירושין ואינם רוצים שבן הזוג שפגע בהם יירש אותם לאחר מותם.

המלצתי היא לערוך צוואה נוטריונית שזו הצוואה האיכותית ביותר בעיני גם מהותית וגם בצד החזותי שלה.

יש להשאיר צוואה שערוכה היטב, אני מתנגדת נחרצות להשארת צוואה בכתב יד בבית- יש לכך הסבר ארוך משולב בדוגמאות רבות ממקרים שהסתבכו בעקבות צוואות בכתב יד.
 

ניהול עיזבונות

 
עיזבון = רכושו של אדם לאחר אחרית שנותיו

יורשיו של הנפטר צריכים לפעול להגשת צו ירושה או צו קיום צוואה בהתאם למקרה.
 
לא בכל מקרה יש צורך במנהל עיזבון, אולם לעיתים קיימת מחלוקת בין היורשים והם אינם מסוגלים לנהל את העיזבון ללא פיקוח ועזרה. בית המשפט לענייני משפחה/ בית הדין הרבני או רשם הירושה רשאים למנות מנהל עיזבון בהתאם לבקשת היורשים או מי מהם לצורך ניהולו התקין והמקצועי של העיזבון.

זהות מנהל העיזבון היא קריטית ביותר ותשפיע את קופת העיזבון שתיוותר ליורשים, היות ומדובר על עניינים שמשולב בהם גם רגש, זכרונות ילדות וכאבים אישיים, סכסוך בין אחים והורים ואף משפחה מורחבת יותר, חשוב לבחור בפרסונה שמבינה היטב את המורכבות שבניהול עיזבון.
 
צוואות ועזבונות